Rekreace a služby

Písečná pláž

Plocha pláže je bezmála 2000 m2. V blízkosti pláže je občerstvení Plechárna a dětské hřiště Rákosníček. Přímo na pláži je sprcha pro koupající.

Naučná stezka k pramenům řeky Svitavy

Naučná stezka k pramenům řeky Svitavy se nachází na severozápadním okraji města. Prochází atraktivní a hojně navštěvovanou rekreační oblastí kolem dvou největších svitavských rybníků – Rosničky a Dolního rybníka. Návštěvníci stezky se mohou seznámit s biologií, ekologií i historií svitavských rybníků, nahlédnout do života lesů a poznat oblast, kde pramení řeka Svitava.

Chata Rosnička

Ve stínu lesa se nachází sídlo místních rybářů. Přímo v areálu je dětské hřiště Rosnička a grilovací prostor s ohništěm pro veřejnost. V provozu je celoroční hospoda s venkovní plochou na hudební akce a půjčovna člunů. 

Ornitologická pozorovatelna ve Svitavách

Z místa s velmi dobrým přehledem (49.7663522N, 16.4569947E) je možné sledovat pohyb ptáků zejména v zadních partiích rybníka, kde roste rákos, orobinec, zblochan nebo ostřice.  

Lesní rekreační areál Brand

Využít můžete dvanáctikilometrovou cyklotrasu s nenáročným výškovým profilem, kterou hravě zvládnou i děti. Škálu sportovního vyžití doplní fitness stezka i venkovní posilovna a k dispozici jsou i trasy pro vozíčkáře. Čekají vás také přírodní zajímavosti jako zatopený písník nebo prameny řeky Svitavy, kam se vydáte po trase naučné stezky.

Sváťova zážitková cesta

Ve Svitavách je krásně, navíc zde zažijete opravdová dobrodružství. Vaším průvodcem bude Sváťa – skřítek svitavský. Společně se vydáte na zážitkovou cestu osvobodit Labutí princeznu nebo se zúčastníte turnaje v deskových hrách nebo cvrnkané. Čeká na vás spousta překvapení.